1996 Suzuki GSX1100F Maroon/Red
It comes with full hard luggage and will be sold with 12 months MOT.
General information
Model: Suzuki GSX 1100 F
Year: 1996
Category: Unspecified category
Rating: 77.9 out of 100. Show full rating and compare with other bikes
Engine and transmission
Displacement: 1127.00 ccm (68.83 cubic inches)
Engine type: In-line four, four-stroke
Power: 136.00 HP (99.3 kW)) @ 9500 RPM
Torque: 111.80 Nm (11.4 kgf-m or 82.5 ft.lbs) @ 7000 RPM
Valves per cylinder: 4
Gearbox: 5-speed
Chassis, suspension, brakes and wheels
Front brakes: Dual disc
Rear brakes: Single disc
Physical measures and capacities
Dry weight: 251.0 kg (553.4 pounds)
Power/weight ratio: 0.5418 HP/kg
Seat height: 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
Fuel capacity: 21.00 litres (5.55 gallons)
Reserve fuel capacity: 7.00 litres (1.85 gallons)
Selling on customers behalf
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
Product image 16
Product image 17
Product image 18
Product image 19
Description
General information
Model: Suzuki GSX 1100 F
Year: 1996
Category: Unspecified category
Engine and transmission
Valves per cylinder: 4
Gearbox: 5-speed
Front brakes: Dual disc
Rear brakes: Single disc