2003 Honda VTR1000F-2 Firestorm
Now Sold
Honda VTR1000 F Firestorm
Both keys present.
Selling on owners behalf
Possible PX
General information
Model Honda VTR 1000 F FireStorm - Super Hawk
Year of manufacture 2003
Type Sport
Engine and transmission
Engine size 996.0 ccm (60.78 cubic inches)
Type of engine V2, four-stroke
Output 110.0 HP (80.3 kW)) @ 8500 RPM
Torque 93.0 Nm (9.5 kgf-m or 68.6 ft.lbs) @ 7000 RPM
Bore x stroke 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches)
Cooling system Liquid
Gearbox 6-speed
Transmission type Chain (final drive)
Chassis, suspension, brakes and wheels
Front tire 120/70-17
Rear tire 180/55-17
Front brakes Double disc
Rear brakes Single disc
Physical measures and capacities
Dry weight 193.0 kg (425.5 pounds)
Power/weight ratio 0.5699 HP/kg
Seat height 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting.
Overall length 2050 mm (80.7 inches)
Overall width 750 mm (29.5 inches)
Fuel capacity 19.00 litres (5.02 US gallons)
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Description
Now Sold
Honda VTR1000 F Firestorm
Both keys present.
Selling on owners behalf
Possible PX
General information
Year of manufacture 2003
Type Sport
Engine and transmission
Type of engine V2, four-stroke
Cooling system Liquid
Gearbox 6-speed
Front tire 120/70-17
Rear tire 180/55-17
Front brakes Double disc
Rear brakes Single disc