2025 Lexmoto Cypher ZS1500D-2 Electric Bike AM licence compatible (16 yr old)
About the Lexmoto Cypher
**This range is depending on speed/weight/braking and other factors
DVLA Registration Fee
Number Plate &  "L" Plates
Pre-Delivery inspection and road test.
Performance
MAX SPEED :45 kph
MAX POWER :1.85kW
MAX TORQUE :14.6NM
Engine and Transmission
ENGINE TYPE : Electric Motor, Air Cooled
ENGINE BRAND : QS 1500W
GEAR TYPE : Twist and Go
DRIVE TYPE : Belt
START SYSTEM : Electric Start
BATTERY VOLTAGE : 72
BATTERY CAPACITY : 26Ah
KILOWATT HOURS  1.872 KWh
BATTERY TYPE : Lithium Ion
Wheels Suspension and Brakes
FRONT TYRE : 110/70-12
REAR TYRE : 120/70-12
TYRE MODEL : Tubeless
FRONT SUSPENSION : Upside Down Forks
REAR SUSPENSION : Single Shock Absorber
FRONT BRAKE : Hydraulic Disc
REAR BRAKE : Hydraulic Disc
Dimensions
WHEELBASE : 1265 mm
OVERALL LENGTH : 1760 mm
OVERALL WIDTH : 810 mm
OVERALL HEIGHT : 1000 mm
MASS IN RUNNING ORDER : 84 kg
MAXIMUM LADEN MASS : 250 kg
LENGTH : 1710
WIDTH : 560
HEIGHT : 940
Electrical
CHARGE RATE
15-18 Percent Per Hour
    Select Colours available Blue or Red
    Product image 1
    Product image 2
    Product image 3
    Product image 4
    Description
    About the Lexmoto Cypher
    DVLA Registration Fee
    Number Plate &  "L" Plates
    Performance
    MAX SPEED :45 kph
    MAX POWER :1.85kW
    MAX TORQUE :14.6NM
    Engine and Transmission
    ENGINE BRAND : QS 1500W
    GEAR TYPE : Twist and Go
    DRIVE TYPE : Belt
    START SYSTEM : Electric Start
    BATTERY VOLTAGE : 72
    BATTERY CAPACITY : 26Ah
    KILOWATT HOURS  1.872 KWh
    BATTERY TYPE : Lithium Ion
    Wheels Suspension and Brakes
    FRONT TYRE : 110/70-12
    REAR TYRE : 120/70-12
    TYRE MODEL : Tubeless
    FRONT BRAKE : Hydraulic Disc
    REAR BRAKE : Hydraulic Disc
    Dimensions
    WHEELBASE : 1265 mm
    OVERALL LENGTH : 1760 mm
    OVERALL WIDTH : 810 mm
    OVERALL HEIGHT : 1000 mm